Protokol je veteranskim organizacijam poslal novo vabilo na osrednjo proslavo ob dnevu državnosti, je potrdl vršilec dolžnosti direktorja Urada vlade za komuniciranje Sebastjan Jeretič.
Po novem so tako zaželeni vsi praporji, novo vabilo tako nima zahteve, da morajo imeti praporji ali zastave na vrhu droga grb Republike Slovenije. Jeretič obžaluje, da je prišlo do zapleta,
Kot je dejal, je »mogoče prišlo do komunikacijskega šuma tudi zaradi nezaupanja«. Priznava pa morda nerodnost »z naše strani«. Kot je dejal, gre za prvi večji dogodek, odkar je na položaju.
Želi si, da se na ta praznik pokaže, da imamo, navkljub vsem razlikam, eno državo. Kot je povedal, »bomo to tudi na tej proslavi pokazali, s tem, da so vsi, ne glede na razlike, vabljeni«.
»Razumem, da je na eni strani pričakovanje, da so na državni proslavi državni simboli. Hkrati pa razumem organizacije, katerih identiteta temelji na drugih simbolih, zato ker segajo v zgodovino pred samostojno državo. Segajo tudi onstran meja naše države,« je še povedal.
Zaradi spremembe vabila se bo proslave udeležilo Društva TIGR Primorske, je potrdil predsednik društva Gorazd Humar. Poleg tega združenja je včeraj Zveza združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja napovedala, da jih na proslavo ne bo.
Zapleti z navodili o praporih veteranskih organizacij na državni proslavi, ki jih je po polemičnih odzivih protokol RS sicer umaknil, so deležni kritik tudi v opoziciji, ki vladi očita provokacijo in ustvarjanje umetnih delitev. V Svobodi medtem predlagajo nov državni praznik, dan Triglava, kot praznik enotnosti in skupnih korenin.
Priprave na letošnjo državno proslavo v čast dnevu državnosti so namreč znova prinesle polemično razpravo o vabljenih praporščakih. Protokol RS je v prvotnem vabilu zapisal, da morajo imeti praporji ali zastave na vrhu droga grb Republike Slovenije.
V društvu TIGR, ki ima na vrh prapora lipov list, in v ZZB NOB, kjer imajo na vrhu droga peterokrako zvezdo, so ob tem ocenili, da so pri protokolu z zahtevo v vabilu izključili pomemben del zgodovinske dediščine slovenskega naroda. Protokol pa je naposled veteranskim organizacijam poslal novo vabilo na osrednjo proslavo ob dnevu državnosti, tokrat brez zahteve o grbu na vrhu droga.
So se pa na dogajanje danes kritično odzvali v strankah aktualne opozicije, v katerih so znova poudarili, da osamosvojitev ni bila projekt le enega človeka, o tem se je poenotil narod in politika, zasluge za pot do osamosvojitve pa segajo tudi v čas narodnoosvbodilnega boja, so poudarili.
Poslanec Svobode Lenart Žavbi je tako v izjavi dejal, da je bila slovenska osamosvojitev zavestna odločitev celotnega naroda in ne le “projekt enega posameznika, ki si hoče postavljati muzeje in spomenike”. Kot je poudaril, slovenske osamosvojitve ne bi bilo brez partizanskega boja, zato je prav, da so na proslavo vabljeni vsi praporščaki. Če bo temu tako, se bodo tudi predstavniki Svobode udeležili proslave, je napovedal.
Predsednik SD Matjaž Han je ocenil, da bi morali biti vsaj politiki po 35 letih samostojne države “tako ali drugače ponosni”. Zato, kot pravi, ne razume, zakaj je treba na državnih proslavah deliti praporščake. Razume razočaranje, jezo in deljena mnenja borcev, sam meni, da so proslave od vseh Slovencev. “Sem pa razočaran, da znova s to vlado poskušamo umetno deliti ljudi,” je dodal Han.
Tudi on je izpostavil, da je partizanski boj omogočil, da “so lahko razmišljali o samostojni Sloveniji in osamosvojitvi vsi tisti, ki so bili tisti čas najbolj pomembni igralci”. “Zaslužni so za to, da imamo danes državo in jaz ne vem, kdaj bodo ti gospodje toliko pametni, da bodo videli, da imamo državo radi tudi tisti, ki mogoče danes nismo na oblasti,” se je Han še obregnil ob aktualno koalicijo.
Podobno meni tudi prvak Levice Luka Mesec, ki sicer v tokratnem dogajanju pred državnim praznikom vidi provokacijo desne vlade, “grob poskus odrinjanja ljudi, ki so zaslužni za to, da je slovenska država sploh lahko nastala”.
“Ne predstavljam si, da lahko slovensko zgodovino postavimo drugače, kot da vzpostavimo široko strinjanje, da je bil narodnoosvobodilni boj temelj slovenske državnosti,” je sklenil Mesec. Kot je še napovedal, se bodo predstavniki Levice proslave udeležili, ker slovensko državo spoštujejo, bodo pa jasno opozorili, da si tovrstnih provokacij s praporščaki ne bi smela dovoliti nobena vlada.
Tik pred državnim praznikom pa so v Svobodi, po besedah Žavbija tudi v duhu “prazničnega časa”, vložili zakonski predlog, s katerim predlagajo nov državni praznik, dan Triglava. Slovenija bi ga praznovala 7. avgusta, a to ne bi bil dela prost dan. Po Žavbijevih besedah bi tako praznovali dan enotnosti, spomin na skupno zgodbo in korenine. “Triglav je bil simbol vseh gibanj za emancipacijo slovenstva, osvobodilne fronte, osamosvojitve, navsezadnje so tako partizanke in partizani nosili triglavke in tudi ob osamosvojitvi je na Triglavu zaplapolala slovenska zastava,” je Žavbi obrazložil zakonski predlog.
Pričakujejo tudi soglasno podporo ob obravnavni zakonskega predloga v DZ.

