Predsedstvo SD je na seji odločalo o sodelovanju v partnerstvu za uspešno Slovenijo, ki ga je opoziciji ponudil premier Janez Janša. Odločitev bodo podrobneje predstavili v torek, že danes pa so sporočili, da v partnerstvo ne bodo vstopili, saj da pogojev za to ni. Sodelovanje mora temeljiti na spoštovanju, zaupanju in vzajemnosti, so poudarili.
Temu stališču ledi tudi odgovor predsednika SD Matjaža Hana premierju Janezu Janši, ki so ga danes obravnavali člani predsedstva. V njem naj bi se Han zahvalil za ponujeno sodelovanje in znova poudaril pomen dialoga, na kar je s svojim geslom Dogovor stranka stavila tudi v času kampanje pred letošnjimi državnozborskimi volitvami.
Da pozdravljajo vsako pobudo za dialog o prihodnjem razvoju Slovenije, je stranka zapisala tudi v sporočilu za javnost po seji predsedstva. Kot so poudarili, ideja zanje ni nova, a je tak dogovor lahko pomemben okvir za razvoj države le, če temelji na zaupanju, spoštovanju demokratičnih postopkov in pripravljenosti na usklajevanje.
Način dela in vsebina zakonov v prvih tednih po volitvah pa ne ustvarjata zaupanja, ki bi bilo potrebno za resnično partnerstvo, pač pa kažeta na odmik od načela, da se o ključnih vprašanjih razvoja dogovarja v dialogu, s socialnimi partnerji in v javni razpravi, Janši sporočajo v SD.
Pri tem stranka problematizira več dosedanjih odločitev nove vladne koalicije, med drugim posege v odtegovanje sindikalne članarine, volilno pravico državljanov tretjih držav na lokalnih volitvah, razveljavitev ukrepov, sprejetih v odzivu na ravnanje Izraela, predvidene davčne spremembe in spremembe zakona o parlamentarni preiskavi.
V odgovoru Janši naj bi Han po informacijah STA tako izrazil tudi pričakovanje za umik spornih rešitev. “Če si resnično želite pogovora o partnerstvu za uspešno Slovenijo, je treba najprej vzpostaviti okolje, v katerem bosta mogoča medsebojno spoštovanje in zaupanje. Partnerstvo ne more nastati samo s podpisom dokumenta. Nastane z ravnanjem, ki pokaže, da je dialog mišljen resno,” namerava Han sporočiti Janši.
V SD poudarjajo, da pričakujejo vrnitev demokratičnih standardov delovanja v DZ, spoštljive in argumentirane razprave ter vrnitev ustaljenih postopkov sprejemanja zakonodaje. Med zanje ključnimi vsebinami naštevajo javno zdravstvo, dolgotrajno oskrbo in šolstvo, brezplačni vrtec, socialni dialog ter ureditev pokrajin na podlagi širokega političnega soglasja.
V sporočilu za javnost so sicer zapisali še, da vrat za dialog ne zapirajo in ostajajo “pripravljeni na iskren in odgovoren pogovor o prihodnosti države”. V partnerstvo s sedanjo koalicijo pa kot “demokratična, socialna in napredna stranka” ne želijo in ne bodo stopili.
Svojo odločitev nameravajo podrobneje predstaviti v torek, ko na sedežu stranke načrtujejo novinarsko konferenco o povabilu k sodelovanju v partnerstvu za uspešno Slovenijo.
Vabilo k partnerstvu je premier Janša po oblikovanju vlade poslal parlamentarnim strankam in poslancema narodnih skupnosti. Osnutek pripravljenega dokumenta predvideva, da bi koalicijsko usklajene zakone, ki se bodo obravnavali po rednem postopku, in omnibusne zakone najmanj deset dni pred obravnavo na vladi posredovali podpisnicam partnerstva, ki se lahko vključijo v njihovo oblikovanje.
V večinskem delu opozicije sicer že ob ponujeni roki sodelovanja ni vladalo navdušenje nad predlaganim partnerstvom.
S košarico so se prvi odzvali v Levici in Vesni ter v Gibanju Svoboda. Oboji so med drugim dokument ocenili kot vsebinsko prazen. Obenem so v Levici izpostavili tudi, da dosedanje poteze nove koalicije jasno kažejo njene ključne usmeritve, v Svobodi pa so napovedali oblikovanje vlade v senci.
Še najboljši izplen pri ponujenem sodelovanju si tako Janša izmed vseh opozicijskih strank lahko bržkone obeta pri Resnici. Ta se sicer za vstop v vlado ni odločila, a je doslej glasovala v skladu z vladno koalicijo in ji tako omogočila potrebno parlamentarno večino. Predsednik stranke Zoran Stevanović pa je bil na čelo DZ izvoljen z glasovi poslancev današnjih vladnih strank.
Iz Resnice so danes sporočili, da se organi stranke do partnerstva še niso dokončno opredelili. Razpravo so sicer v stranki začeli minuli teden, tudi oni pa so izrazili nekaj pomislekov o pomanjkanju vsebine v ponujenem dokumentu.
Rok za odziv strank na predstavljen osnutek se sicer izteče ta teden.
Spoštovani urednice in uredniki.Spoštovani novinarke in novinarji.
Socialni demokrati pozdravljamo vsako pobudo za dialog o prihodnjem razvoju Slovenije. Dialog razumemo kot eno temeljnih vrednot demokratične politike in nujen pogoj za odgovorno vodenje države, zlasti pri vprašanjih, ki presegajo posamezen mandat ali politično večino.
Tudi ideja širšega družbenega dogovora o razvoju Slovenije za nas ni nova. Že dolgo zagovarjamo dolgoročni socialni in razvojni sporazum, oblikovan skupaj s socialnimi partnerji, civilno družbo in opozicijo. Takšen dogovor je lahko pomemben okvir za razvoj države, vendar le, če temelji na zaupanju, spoštovanju demokratičnih postopkov in pripravljenosti na usklajevanje.
Žal ravnanja vlade v prvih tednih mandata tega zaupanja ne krepijo. Sprejemanje pomembnih zakonov po hitrih postopkih in brez ustreznega vključevanja socialnih partnerjev ter javnosti kaže odmik od načela dialoga pri odločanju o ključnih razvojnih vprašanjih.
Posebej nas skrbi poseg v sistem odtegovanja sindikalne članarine, saj sindikate postavlja v položaj nasprotnikov namesto partnerjev. Prepričani smo, da sistemskih reform ni mogoče izvajati proti socialnim partnerjem, temveč le skupaj z njimi.
Zaskrbljujoči so tudi odvzem volilne pravice na lokalnih volitvah delu prebivalk in prebivalcev Slovenije, spremembe na področju zunanje politike, ki zmanjšujejo doslednost slovenske zavezanosti mednarodnemu pravu, ter davčne spremembe, ki največ koristi prinašajo najvišjim dohodkovnim skupinam, ob tem pa povečujejo tveganja za javne finance.
Skrb vzbujajo tudi spremembe zakonodaje o parlamentarni preiskavi, ki posegajo v ravnotežje med parlamentarnim nadzorom oblasti in varstvom človekovih pravic posameznika.
Če so prizadevanja za partnerstvo za uspešno Slovenijo verodostojna, je za vstop v partnerstvo potrebno najprej ustvariti pogoje za medsebojno spoštovanje in zaupanje.
Socialni demokrati zato kot temeljni pogoj za resen pogovor pričakujemo vrnitev demokratičnih standardov delovanja Državnega zbora, spoštovanje ustaljenih zakonodajnih postopkov ter argumentirano in spoštljivo parlamentarno razpravo. Prav tako pričakujemo umik spornih določb interventne zakonodaje, določb Zakona o delovnih razmerjih, ki ukinjajo obveznost odtegovanja sindikalne članarine, ter določb Zakona o lokalnih volitvah, ki tujcem odvzemajo volilno pravico na lokalnih volitvah.
Vrat za dialog ne zapiramo in ostajamo pripravljeni na iskren in odgovoren pogovor o prihodnosti države, ampaj sodelovanje mora temeljiti na spoštovanju, zaupanju in vzajemnksti. V tem trenutku Socialni demokrati kot demokratična, socialna in napredna stranka v partnerstvo s sedanjo koalicijo ne želimo in ne bomo vstopili.

